Ekspres do kawy to sprzęt, który na dobre zagościł nie tylko w wielu firmach, ale także domach. Korzystamy z niego często i chętnie, ciesząc się aromatycznym naparem każdego dnia. Mimo to niewielu miłośników „małej czarnej” zastanawia się, jak zadbać o urządzenie, tak aby służyło jak najdłużej. Przeczytaj, dlaczego warto stosować odkamieniacz do ekspresu i o czym jeszcze należy pamiętać.

Dlaczego dbanie o ekspres do kawy jest tak istotne?

Nowoczesne ekspresy ciśnieniowe przypominają miniaturowe komputery. Wyposażone w dotykowy kolorowy ekran, możliwość programowania kilku profili użytkownika i funkcję autoczyszczenia wydają się odporne na dowolne obciążenie. Tak jak każde urządzenie elektryczne wymagają one również regularnej konserwacji.

Sprzęt, w którym nie stosujesz płynu do odkamieniania ekspresu lub specjalnych tabletek, prędzej lub później pokryje się tzw. kamieniem kotłowym. To osad składający się głównie z węglanu wapnia i magnezu. Choć dla Twojego zdrowia jest on bezpieczny, dla urządzeń grzewczych, w tym ekspresu do kawy, bywa zabójczy.

Złogi wapienne, które osadzają się na grzałce, doprowadzają do tego, że moduł musi pracować coraz ciężej, aby osiągnąć pożądaną temperaturę. W efekcie może on ulec przeciążeniu i awarii.

Na szczęście problemy związane z nadmiarem kamienia łatwo rozpoznać z wyprzedzeniem. Zwróćmy uwagę, jeśli urządzenie zaczyna pracować nienaturalnie głośno, a cały proces przygotowywania napoju ulega zauważalnemu wydłużeniu.

Awaria sprzętu to tylko jedna strona medalu. Producenci w instrukcjach obsługi ekspresów do kawy podają dokładny przebieg protokołu jego czyszczenia. Jeśli nie będzie on przestrzegany i dojdzie do awarii, serwis nie uzna reklamacji, a za ewentualną naprawę będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Jak odkamieniać ekspres?

Większość ekspresów renomowanych marek należy odkamieniać co 200–300 przygotowanych kaw. W praktyce oznacza to konieczność przeprowadzania operacji raz na kilka miesięcy.

Choć na forach internetowych znajdziesz wiele porad dotyczących tego, jak usunąć kamień domowymi metodami, zwykle nie są one skuteczne. Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy lub ocet mogą nie poradzić sobie z intensywnymi złogami, a w dodatku pozostawić wewnątrz urządzenia charakterystyczny zapach.

Nowoczesne ekspresy automatycznie monitorują stan techniczny poszczególnych modułów i w ramach autodiagnostyki wyświetlają komunikat o potrzebie odkamieniania. Wiele urządzeń jest wyposażonych w specjalne programy czyszczące. Wystarczy je uruchomić i wrzucić do wnętrza zbiornika na wodę tabletkę lub wlać płyn, a reszta dzieje się automatycznie.

Co więcej, pamiętaj, że odkamienianie to nie jedyna czynność, która chroni urządzenie. Aby wydłużyć żywotność sprzętu, zaopatrz się w tabletki do czyszczenia ekspresu. Wprawdzie są one nieco droższe od domowych sposobów, ale ich skuteczność jest nieporównywalnie większa.

Czy filtry do ekspresu mogą pomóc?

Kamień we wnętrzu ekspresu będzie się osadzał bez względu na to, z jakiej wody korzystasz. Im jednak będzie ona delikatniejsza, tym złogi stworzą się wolniej, a dla użytkownika to spore ułatwienie.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się stosowanie filtrów do ekspresu montowanych bezpośrednio w urządzeniu. Alternatywnie sprawdzi się skorzystanie z dzbanka filtrującego, który zatrzyma znaczną część niechcianych pierwiastków. Filtry pozwalają zachować naturalny smak wody, a co za  tym idzie – także kawy. Jest to możliwe dzięki temu, że skutecznie wyłapują one przeważającą ilość zanieczyszczeń oraz chloru.

Regularnie myj wszystkie elementy ekspresu

Czyszczenie grzałki i przewodów doprowadzających wodę jest bardzo ważne, ale to nie wystarczy, aby ekspres służył Ci przez długie lata. Równie istotne jest mycie żaren młynka oraz przewodów mlecznych i spieniacza.

W młynku osadza się przede wszystkim tłuszcz kawowy ze zmielonych ziaren, który może jełczeć i sprawić, że świeże napoje nabiorą nieprzyjemnego, kwaskowatego posmaku.

Z kolei utrzymywanie w czystości systemu mlecznego pozwala cieszyć się pyszną latte lub flat white.

Ekspres do kawy to często pierwsze urządzenie, do którego sięgamy po przebudzeniu. Im staranniej o niego zadbamy, tym dłużej będzie przygotowywał napoje o idealnym smaku i aromacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here