- Anna Rybska
- 2018-07-13
Wybór dobrego telewizora nie jest prostą sprawą. Jest wiele parametrów, na które warto przy tym zwrócić uwagę. Co zatem jest szczególnie ważne?
Przy poszukiwaniach odpowiedniego telewizora z pewnością zauważymy, że mamy naprawdę szeroki wybór. W marketach z elektroniką półki aż się uginają, takie tam bogactwo sprzętu. Zresztą telewizory warto wybierać też używane (sprzedajemy.pl), jeśli nadal są w dobrym stanie. Przy tak dużym wyborze jednak paradoksalnie trudniej jest się na coś zdecydować. Co powinno mieć dla nas znaczenie?
Jedną z istotniejszych kwestii jest technologia wyświetlania obrazu. Możemy wybierać spomiędzy telewizorów LCD, LED i OLED. W technologii LCD światło lamp CCFL przechodzi przez polaryzatory, a następnie trafia na ciekły kryształ. Do ich zalet należy uzyskiwanie dobrej jakości obrazu przy niskim zużyciu energii. Decydując się na LCD trzeba jednak zwrócić uwagę na parametr czasu reakcji. Jeśli będzie za wysoki, to w dynamicznych scenach obraz może się rozmywać.
Telewizory LED opierają się na podobnej, lecz ulepszonej technologii. Diody LED emitują światło, dzięki czemu nie zachodzi tu potrzeba dodatkowego podświetlenia. Takie telewizory dostępne są w wersji Edge LED z diodami przy krawędziach ekranu oraz Full LED z diodami rozmieszczonymi na całej powierzchni wyświetlacza – w tym drugim przypadku podświetlenie jest równomierne.
Najbardziej zaawansowane są telewizory OLED, wykorzystujące diody organiczne. Świecą one niezależnie od siebie, generując piksele, co zapewnia wysoką jakość kolorów. Jeśli mielibyśmy szukać wad takiej technologii, to na pewno należałaby do nich cena. Na telewizor OLED trzeba wydać przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych.
W kwestii rozdzielczości na rynku znajdziemy telewizory o trzech standardach obrazu. W telewizorach z niższej półki cenowej spotkamy się z HD Ready, czyli 1280 x 720 pikseli. Wyższą jakość obrazu daje rozdzielczość Full HD – 1920 x 1080 pikseli.
Wreszcie telewizory z najwyższej półki oferują rozdzielczość 4K UHD, czyli 3840 x 2160 pikseli. Co to oznacza dla widza zasiadającego przed ekranem? Doskonałe odwzorowanie nawet najdrobniejszych szczegółów, ale oczywiście, by uzyskać pełny efekt, oglądany materiał powinien być zgodny ze standardem 4K – niewiele filmów znajdziemy w tak dużej rozdzielczości, nawet wśród tych wydanych na Blu-ray.
W dzisiejszych czasach telewizor może oferować wiele dodatkowych funkcji. Warto zastanowić się, które z nich mogą nam się przydać, a które okazać się tylko niepotrzebnym dodatkiem, z którego nie będziemy korzystać.
Na przykład technologia HDR (High Dynamic Range), dzięki której kolory są żywsze, daje dobre efekty dopiero w przypadku droższych modeli telewizorów.
Funkcje, które mogą nas zainteresować, to na przykład PVR, czyli możliwość nagrywania na twardy dysk. Z kolei PiP pozwala na oglądanie dwóch programów naraz. Niestety tylko jeden z nich możemy odbierać z dźwiękiem. Dlatego możemy uznać, że bardziej przydatna będzie dla nas funkcja PaP, z którą możemy przez słuchawki odbierać także dźwięk drugiego ekranu.
Dla tych, którym zdarza się przysnąć przed ekranem, stworzono funkcję „sleep timer”, która sprawia, że telewizor sam się wyłącza o określonej porze. TV może też sam się włączać, jeśli jest wyposażony w czasowy włącznik – to pomysłowy sposób, żeby nie przegapić konkretnego programu.
Blokada rodzicielska pozwala natomiast zabezpieczyć odbiornik przed dziećmi. Zablokować można dostęp do poszczególnych telewizyjnych kanałów albo też do wszystkich przycisków pilota.
Dodaj komentarz