Jak rozumieć jakość wody?

Znaczenie wody to wartość trudna do przecenienia. Najłatwiej zauważamy to w przypadku wody przeznaczonej do picia, ale również ta użytkowa, z której korzystają pralki, zmywarki i inne urządzenia codziennego użytku, powinna cechować się parametrami gwarantującymi komfortową i bezproblemową eksploatację urządzeń.

Normy jakości wody

Kryterium jakościowe odgrywa coraz ważniejszą rolę. Powstał szereg norm i regulacji prawnych stojących na straży przede wszystkim zdrowia, ale także satysfakcji płynącej z użytkowania tego niezbędnego medium. W znakomitej większości wypadków woda do gospodarstw domowych jest dostarczana przez przedsiębiorstwa podlegające powyższym regulacjom, jednak i w tym miejscu sprawdza się zasada mówiąca, że łańcuch jest na tyle trwały, na ile wytrzymałe jest jego najsłabsze ogniwo. O ile dostawcy są prawnie zobligowani do zapewnienia wysokiej jakości dostarczanej wody, o tyle instalacje wewnętrzne w obrębie naszych domów czy mieszkań cechują się różnym stanem, niepodlegającym odgórnej kontroli.

W praktyce oznacza to poważną trudność w określeniu odpowiedzialności za złą jakość wody. Co jednak kryje się za pojęciem jakości? Zazwyczaj woda pobierana jest z ujęć głębinowych. Następnie poddawana jest szeregowi procesów uzdatniania. Napowietrzanie i filtracja usuwa związki manganu i żelaza. Koagulacja usuwa zmętnienia. Ozonowanie wpływa korzystnie na barwę, smak i zapach. Sorpcja na węglu aktywnym usuwa niepożądane związki organiczne i również poprawia walory smakowe i zapachowe. Natlenianie gwarantuję odpowiedni poziom stężenia tlenu. Stabilizacja biologiczna i chemiczna zapewnia właściwy poziom i powtarzalność parametrów. Procesy dezynfekcyjne stoją na straży bezpieczeństwa sanitarnego. Skoro jest tak dobrze, to dlaczego wypicie wody z kranu wciąż budzi nasze obawy?

Jak poprawić jakość wody?

Najczęściej zwracamy uwagę na dwie cechy wody. Jej czystość oraz twardość. Pod pojęciem czystości rozumiemy występowanie wszelkich mechanicznych zanieczyszczeń w postaci drobin lub osadów. Zazwyczaj pochodzą one z instalacji wodociągowej, która wraz z czasem w naturalny sposób koroduje. To stąd biorą się drobinki rdzy i innych widocznych gołym okiem niepożądanych elementów. Twardość jest problemem nieco bardziej złożonym. Zauważymy ją w postaci osadu na naczyniach, ma też istotny wpływ na żywotność urządzeń AGD. Jej występowanie potrafi skutecznie uprzykrzyć życie – cotygodniowe odkamienianie czajnika nie jest niczym miłym.

Rozwiązanie jest stosunkowo proste. Wkłady do dzbanków skutecznie poprawią nie tylko smak, ale też właściwości biochemiczne. Ich zadaniem jest doraźne uzdatnianie porcji wody przeznaczonej bezpośrednio do użycia. Dzięki zastosowaniu skutecznych systemów filtracyjnych proces ten przebiega w sposób sprawny i szybki. Wprawdzie stosowanie rozwiązań dedykowanych przez producentów dzbanków jest kosztowne, ale można skorzystać z markowych zamienników. Na przykład wkłady Filter Logic poza wysoką skutecznością działania oferują bardzo korzystny stosunek wartości do ceny. Proces dostosowania jakości wody do naszych potrzeb i upodobań może być łatwy i niedrogi. Zdecydowanie warto!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here