- Anna Rybska
- 2020-01-06
Dobrze dobrane oświetlenie to podstawa każdego studia fotograficznego. Sprzęt oświetleniowy pozwala stworzyć odpowiednie warunki do robienia zdjęć, wpływa na ich ostrość, jakość i odbieranie kolorów. Twórca, którym w tym przypadku jest fotograf, może również wykorzystać światło do uzyskania pożądanego klimatu danego ujęcia. Z pomocą przychodzi lampa fotograficzna studyjna. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego typu produktów, więc zastanówmy się dobrze, czego tak naprawdę potrzebujemy, aby nie przepłacić i trafnie zdecydować o zakupie oświetlenia do naszego studia.
W przeciwieństwie do zdjęć wykonywanych w plenerze, gdzie przy dobrej pogodzie mamy naturalne oświetlenie, wewnątrz studia musimy zadbać dodatkowo o lampy, które zapewnią stały strumień światła. Dobrym rozwiązaniem jest lampa pierścieniowa ze statywem (https://foto-szop.pl/zestawy-lamp-studyjnych-c-382_529.html). Lampy pierścieniowe wyposażone są w żarówki fluorescencyjne lub ledowe. Te pierwsze dobrze odwzorowują barwy, a drugie cieszą się znacznie dłuższą żywotnością i są bardziej odporne na uszkodzenie, a także możemy regulować siłę oświetlania. Ich okrągła budowa sprawia, że z powodzeniem otoczymy światłem cały fotografowany obiekt. Dołączony statyw natomiast umożliwia właściwe pozycji lampy. Do wyboru mamy różne średnice pierścieni. Większe lepiej sprawdzą się przy zdjęciach portretowych lub fotografowaniu większych obiektów zaś mniejsze do zdjęć produktowych niedużych przedmiotów.
Lampa błyskowa, dzięki krótkiemu, lecz silnemu impulsowi wytwarzanego światła pozwoli nam uzyskać bardzo ostry i wyraźny obraz. Wysoki kontrast zdjęć wspaniale nadaje się do wykonywania fotografii modowej lub beauty. Lampy błyskowe sprawdzają się nie tylko w małych, ale także studiach o dużej powierzchni. Siłę błysku możemy regulować, co jest dodatkowym atutem. Jeśli dysponujemy niedużym studiem fotograficznym w zupełności wystarczy lampa o mocy od 200 Ws do 400 Ws z elastyczną regulacją energii błysku. Na rynku znajdziemy wiele ofert lamp błyskowych, jedną z bardziej popularnych będzie lampa Godox.
Biorąc pod uwagę różne właściwości lamp studyjnych, dobrze jest się zaopatrzyć zarówno w lampę pierścieniową, jak i błyskową, co będzie uniwersalnym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że do studia wcale nie potrzebujemy dużej mocy oświetlenia, której po prostu nie wykorzystamy. Nie warto w takim przypadku przepłacać i zdecydować się na produkty o standardowych parametrach.
Dodaj komentarz