Grzejniki elektryczne czy olejowe? Jaki grzejnik wybrać?

Grzejniki elektryczne i olejowe to świetne uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania. Nie zawsze tradycyjne c.o., piece czy ogrzewanie gazowe jest wystarczające, wówczas trzeba sięgnąć po dodatkowe rozwiązania, które zapewnią ciepło w pomieszczeniach w zimowe miesiące. Jaki więc grzejnik wybrać do domu? Elektryczny, olejowy, a może jeszcze jakiś inny?

Grzejniki elektryczne czy olejowe – które lepsze?

Głównym zadaniem grzejników jest ogrzewanie pomieszczeń, chociaż wiele z nich pełni obecnie również funkcję dekoracyjną. Coraz więcej modeli wygląda nowocześnie, mają różne kolory i niczym nie przypominają urządzeń, które w sprzedaży były kilka lat temu. Zmienił się jednak nie tylko design, ale także parametry techniczne i to w wielu tego typu urządzeniach, bez względu na ich rodzaj. Jeśli więc stoisz przed dylematem i nie wiesz co wybrać: grzejniki olejowe czy elektryczne – zobacz czym się różnią na homebook.pl. Są tam opisane specyfikacje konkretnych modeli, dzięki czemu łatwiej porównać różne grzejniki i zdecydować się na ten najlepszy.

Grzejniki elektryczne, czyli jakie?

Mówiąc o grzejnikach elektrycznych najczęściej mamy na myśli te konwektorowe/konwekcyjne. Są one najczęściej wybierane wśród urządzeń grzewczych. Ich mechanizm opiera się na płycie lub grzałce, które się nagrzewają i rozprzestrzeniają ciepłe powietrze. Zaletą takich grzejników jest to, że szybko stają się ciepłe i faktycznie jest to odczuwalne w pomieszczeniu. Wiele takich urządzeń jest też energooszczędnych, co w sezonie grzewczym ma szczególne znaczenie. Konwektory są bardzo proste w obsłudze. Większość z nich ma termostat i kilkustopniową regulację temperatury. Mają też niestety swoje minusy. Grzejniki te szybko się nagrzewają, ale i wychładzają zaraz po wyłączeniu.

Są jeszcze grzejniki ceramiczne, które wyglądem przypominają tradycyjne kaloryfery. Mają wewnątrz ceramiczny wkład, który nagrzewa się chwilę po włączeniu urządzenia. Od konwektorów różnią się głównie tym, że dłużej magazynują ciepło i nie wychładzają się od razu w momencie wyłączenia.

Grzejniki olejowe – dlaczego warto?

Grzejniki olejowe również są elektryczne, ale inny jest ich mechanizm działania. Chodzi głównie o wypełnione olejem wnętrze, które po włączeniu oddaje ciepło. Trwa to jednak trochę dłużej niż w przypadku konwektorów czy grzejników ceramicznych. W większości takich grzejników są termostaty, dzięki czemu włączają lub wyłączają się one po osiągnięciu określonej temperatury. Największą zaletą grzejników olejowych jest to, że po odłączaniu od prądu mogą one jeszcze długo ogrzewać pomieszczenie. Nie szkodzi im długotrwałe użytkowanie, lepiej nawet kiedy są włączone przez dłuższy czas. W dodatku nie wysuszają tak powietrza jak grzejniki konwektorowe, które funkcjonują nieco inaczej. Jeżeli chodzi o moc takich urządzeń, dostępne są modele od 700 do nawet 2500 W. Należy więc wybrać taki, który będzie odpowiedni do pomieszczenia. Jeśli ma jedynie uzupełniać inne ogrzewanie, wówczas ta moc może być mniejsza. Jeśli jednak ma w znacznym stopniu wspomóc system grzewczy, wtedy lepiej wybrać urządzenie o większej mocy, które szybciej i efektywniej ogrzeje mieszkanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here