Elektrozaczepy – sprawdź, zanim kupisz

Elektrozaczep to jeden z podstawowych elementów w zamkach elektrycznych, dzięki którym możliwe jest odryglowanie drzwi czy przejście w bramkach na lotnisku. Elektrozaczepy stanowią integralną część każdego systemu kontroli dostępu i z powodzeniem jest wykorzystywany w instalacjach domowych oraz przemysłowych.

Elektrozaczep nazywany jest również elektrorygielem lub potocznie zatrzaskiem zwalniającym. Elektrozaczepy to urządzenia elektromagnetyczne, które pozwalają na zdalne i przewodowego otwierania i zamykanie drzwi (konkretnie odryglowywanie). Elektrozaczepy mogą zostać zainstalowane w drzwiach, furtkach, lub bramach, a także w systemach kontroli dostępu, np. na lotniskach, czy innych miejscach, gdzie dba się bezpieczeństwo.

Elektrozaczepy – przydatne w każdym systemie

Elektrozaczepy świetnie spisują się, jako integralne elementy systemów kontroli dostępu w domowych instalacjach, takich jak furtka, brama itp., a także w o wiele bardziej złożonych i zaawansowanych systemach zabezpieczeń. Elektrozaczep jest jednym z kilku elementów, które wchodzą w skład elektrycznego zamka (systemu dostępu). Poza elektrozaczepem, można znaleźć również: zacisk, blokadę otwarcia, blokadę zapadki, szyld, obudowę oraz zapadkę.

Standardowy elektrozaczep jest zbudowany z kilku elementów, zazwyczaj umieszczonych w odpornym na korozję korpusie. Elektrozaczep składa się zazwyczaj z elektromagnesu oraz kotwicy, która mechanicznie blokuje zapadkę. Działanie typowego elektrozaczepu, polega na podaniu napięcia na cewkę, które przenosi kotwicę i zwalnia blokadę drzwi, dzięki czemu, łapiąc za klamkę, można je bez problemu otworzyć.

Wyróżnia się dwa rodzaje elektrozaczepów: podstawowy oraz rewersyjny. Jeden z najczęściej wykorzystywanych elektrozaczepów, czyli elektrozaczep podstawowy, nazywany jest również elektrozaczepem normalnie zamkniętym. Mechanizm działania podstawowego elektrozaczepu, polega na ww. podaniu napięcia na zaciski cewki, która w konsekwencji odblokowuje układ dźwigni i pozwala otworzyć drzwi.

Rewersyjne elektrozaczepy, zwane także elektrozaczepami normalnie otwartymi, działają niemal odwrotnie niż standardowe elektrozaczepy. W przypadku elektrozaczepów rewersyjnych, podanie napięcia, powoduje zablokowanie (zamknięcie) zamka drzwi. Dopiero po ustaniu napięcia, mechanizm odblokowuje możliwość otworzenia drzwi. Elektrozaczepy rewersyjne mają szerokie zastosowanie np. w systemach przeciwpożarowych. W przypadku odcięcia zasilania w wyniku pożaru, typowe elektrozaczepy byłyby zamknięte, co uniemożliwiłoby opuszczenie budynku. W takich sytuacjach warto postawić na rewersyjne elektrozaczepy.

Pozostałe rodzaje elektrozaczepów

Przeglądając oferty elektrozaczepów, można spotkać się również z o wiele rzadziej występującymi elektrozaczepami. Wśród nich, można znaleźć m.in. elektrozaczep z funkcją blokady zapadki, elektrozaczepy podstawowe z funkcją pamięci, jak również podstawowe elektrozaczepy z funkcją pamięci oraz blokadą zapadki.

Funkcja blokady zapadki w tego rodzaju urządzenia, zapewnia możliwość mechanicznego otworzenia drzwi na stałe, również bez użycia impulsu napięciowego. Z kolei funkcja pamięci w elektrozaczepie standardowym, pozwala sterować konkretnym elektrozaczepem za pomocą krótkiego impulsu napięciowego. Po jego ustaniu, stan otwarcia zaczepu, zostaje podtrzymany mechanicznie. Po zamknięciu drzwi, elektrozaczep jest samoczynnie blokowany.

Czytaj więcej: Router wifi – przydatne informacje przed zakupem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here