Dobry okap kuchenny – wyciąg czy pochłaniacz?


Dobry okap kuchenny – wyciąg czy pochłaniacz?

Okap kuchenny to wbrew pozorom jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Przy jego pomocy możemy pozbyć się nieprzyjemnych skutków gotowania w postaci przykrych zapachów oraz pary, co jest szczególnie ważne w przypadku kuchni ciemnych bądź aneksowych.

Wybór konkretnego urządzenia musimy zacząć od wyboru jakiego typu okap możemy zastosować w naszej kuchni.
Większość z nas używa dwa określenia dla tego typu urządzeń używając ich zamiennie – okap oraz pochłaniacz. Tak naprawdę rozróżniamy dwa rodzaje rozwiązań:

  • okap z funkcją pochłaniacza
  • okap z funkcją wyciągu

Który jest dla nas odpowiedni? Większość urządzeń oferuje obie te funkcje jednocześnie i na etapie montażu możemy indywidualnie dostosować okap do własnych potrzeb.

Funkcja pochłaniacza

Okap w trybie pochłaniacza sprawdzi się w kuchni, która nie ma dedykowanego kanału wentylacyjnego dla okapu lub podłączenie nie jest możliwe ze względu na umeblowanie pomieszczenia.
W takim wypadku musimy zastosować dedykowane filtry węglowe, które są dostępne do zakupu osobno, jako akcesorium. Po zamontowaniu ich w dedykowanych miejscach okap działa w trybie obiegu zamkniętego. Aluminiowe filtry wstępnie oczyszczają opary gotowania z tłuszczu. Następnie para oraz zapachy trafiają do wcześniej wspomnianych filtrów węglowych gdzie są oczyszczane. Czyste, przefiltrowane powietrze trafia ponownie do pomieszczenia. W zależności od intensywności użytkowania, filtry węglowe wymieniamy co około 3-6 miesięcy.
Takie rozwiązanie pozwala na montaż okapu praktycznie w każdym pomieszczeniu ponieważ jedynym warunkiem jest dostęp do energii elektrycznej.

Funkcja wyciągu

Funkcja ta wymaga podłączenia urządzenia do systemu wentylacyjnego budynku. W takim wypadku filtry aluminiowe wstępnie oczyszczają opary gotowania z tłuszczu. Nieprzyjemne zapachy oraz para usuwane są z pomieszczenia przez komin wentylacyjny.  Należy zaznaczyć, że nie każdy system wentylacyjny stwarza warunki dla przyłączenia okapu. Najczęściej kuchnia wyposażona jest w jeden otwór wentylacyjny który zgodnie z obowiązującymi normami technicznymi nie może być wykorzystany do przyłączenia okapu. Skutkiem podłączenia wyciągu w taki sposób jest zredukowanie lub wręcz uniemożliwienie prawidłowej wentylacji pomieszczenia podczas gdy okap jest wyłączony. Kolejnym negatywnym zjawiskiem odprowadzania oparów gotowania do wentylacji jest fakt, że najprawdopodobniej trafią one do innych mieszkań w budynku.
Prawidłowe podłączenie okapu w ten sposób możliwe jest jedynie w domach oraz budynkach wielorodzinnych, gdzie już na etapie budowy wykonano w kuchni dodatkowy kanał wentylacyjny właśnie dla okapów kuchennych.  

Sprawdź Okapy kuchenne Bomann        

Wszystkie okapy z naszej oferty Bomann odpowiadają na potrzeby klientów, którzy zdecydują się zarówno pierwsze jak i drugie rozwiązanie. Zaprojektowane są zgodnie z najnowszymi trendami i dzięki atrakcyjnemu designowi będą ozdobą każdej kuchni. Przyjemna atmosfera podczas gotowania sprawi, że gotowanie stanie się o wiele przyjemniejsze. Wysoka jakość to gwarancja bezawaryjnego użytkowania przez wiele lat.


Anna Rybska

Dodaj komentarz

Czytaj również