Automatyczny odkurzacz – czy nadaje się do mojego mieszkania?

Odkurzacz automatyczny pomaga utrzymać porządek w domu. Zapewne niejedna gospodyni marzy o takim urządzeniu – mały, samojeżdzący odkurzacz wydaje się być zbawieniem. Jednak nie w każdych warunkach ssący robot da z siebie 100%. W czyim domu automatyczny odkurzacz sprawdzi się najlepiej?

Panele, kafelki i krótkie dywany

Co ważne – odkurzacze automatyczne mają mniejszą siłę ssącą niż odkurzacze standardowe i należy je traktować raczej jak zautomatyzowane szczotki. W związku z tym, taki jeżdżący ssak może sobie nie poradzić z włochatymi, puszystymi dywanami i dywanikami, w których utykają paprochy.

Jeżdżący odkurzacz za to świetnie poradzi sobie na płaskim terenie – zbierze kurz i drobiny z podłóg drewnianych, kafelków, krótkich dywanów i wykładzin.

Wysokie progi między pokojami

Odkurzacz automatyczny może mieć problem z przedostaniem się z jednego pokoju do drugiego, jeśli rozdziela je wysoki na kilka centymetrów próg. Odkurzacz nie zjedzie też sam po schodach – jeśli masz mieszkanie piętrowe lub z wysokimi przejściami między pomieszczeniami, spodziewaj się, że czasem będziesz musiał przenieść odkurzacz, by wysprzątał dalszą część mieszkania.

Duże mieszkanie, duży problem

Im większe mieszkanie, tym więcej sprzątania. Odkurzacz automatyczny pokonuje więcej kilometrów niż domownik z tradycyjnym odkurzaczem lub miotłą. Robot, w zależności od ustawionego programu, może kilka razy pokonywać tę samą trasę.

Problem wychodzi na wierzch, gdy zapełni mu się zbiornik na śmieci lub w trakcie sprzątania wyczerpie bateria. Odkurzacze automatyczne nie są zbyt pojemne – maksymalna objętość pojemnika na paprochy wynosi pół litra. Jeśli Twoi domownicy zostawiają za sobą górki okruszków, piasek czy większe ścinki, spodziewaj się, że dość często będziesz musiał opróżniać pojemnik na śmieci.

Droższe modele robotów same zawracają do stacji, by się podładować. Tańsze natomiast mogą się rozładować w trakcie pracy w dowolnym miejscu, co bywa kłopotliwe. Taki odkurzacz trzeba samodzielnie podłączyć do ładowania. Jeśli chcesz wpuścić samojeżdzący odkurzacz do dużego mieszkania, wybierz taki z pojemną baterią. Sprzątanie zajmie mu mniej czasu, bo rzadziej będzie musiał robić przerwy na ładowanie akumulatora.

Polecane przez nas modele znajdziesz tutaj: https://www.neo24.pl/maleagd/dodomu/odkurzacze/robotysprzatajace.html

Odkurzacz do domu z dzieckiem

Dzieci dzielą się na brudne i szczęśliwe – szkraby często nie zwracają szczególnej uwagi na to, jakie szkody wywołują dookoła podczas zabawy. Dolą rodzica jest odkurzanie okruszków, paprochów i wycinków. Dziecko oczywiście można uczyć sprzątać po zabawie, ale raz na jakiś czas trzeba porządnie odkurzyć. Możesz to zadanie chcesz przekazać robotowi. Wspólnie przygotujcie podłogę do odkurzania – zabawki trzeba odłożyć na swoje miejsce, a najlepiej całkowicie „odgruzować” powierzchnię. Jeśli cokolwiek będzie leżało na podłodze, robot odbije się od przedmiotu.

Większość modeli odkurzaczy automatycznych posiada atesty i filtry odpowiednie dla alergików. Możesz mieć pewność, że Twoje dziecko nie będzie kichać z powodu unoszącego się kurzu, kiedy robot będzie krążył w okolicy.

Zwierz w dom, piach w dom

Sierść, piach, żwirek, sianko, łupinki ziaren – znają to właściciele zwierzaków. Pupil też jest domownikiem i, jak każdy inny mieszkaniec, generuje swoje śmieci i to nawet w większych ilościach. Automatyczny odkurzacz jest doskonałym rozwiązaniem do domu ze zwierzakiem. Systematycznie będzie zbierać sierść, żwirek i rozsypaną, zapomnianą karmę z miski. Poza tym, możesz być pewny, że Twój kot będzie Ci wdzięczny – w końcu będzie miał samojeżdżącą karocę dla prawdziwego hrabiego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Neo24.pl https://www.neo24.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here